Difference between revisions of "Fl-Għaqda l-Melodija 2004"
Line 134: | Line 134: | ||
==Finalist Phase== | ==Finalist Phase== | ||
Here are the Winners songs featured in the final Category B:- | Here are the Winners songs featured in the final Category B:- | ||
{| class="wikitable" | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''No''' | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''Singers''' | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''Songs''' | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''Lyricist''' | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''Composer''' | |||
|- | |||
|01 ||Cherise Attard||Le għad-Droga||Deo Grech||Andrew Zahra | |||
|- | |||
|02 ||Jessika Muscat||Narak||Doris Chetcuti ||Marco Debono | |||
|- | |||
|03 ||Ishmael Grech & Kylie Coliero||Nagħtuħ Ċans||Christopher Azzopardi|| | |||
|- | |||
|} | |||
==Finalist Phase== | ==Finalist Phase== |
Revision as of 19:47, 17 June 2016
The Seventh Edition of 2004 Fl-Għaqda il-Melodija – 2004. The Festival again was orgaizzat from the Social Activities Committee GWU. The purpose was to contribute to the pool offers Maltese culture and entertain the Maltese general public and members of the union.
Organization
The organizational committee was composed of the following members:- ? ? ? ? ? ?
The Festival was held in the theater of the General Workers Union in Valletta on Friday 16 and Saturday 17 Apri, 2004. And was divided into three categories A, B and C of nine songs each.
First Phase
In the First phase of the festival were entered ? , The song which had been selected 7 songs for each category, the members of the Jury were:- ? , ? , ? , ? , ? , ? ,
For this Festival was also issued a cd with songs finalists for producing a recording and Mro. Joe Brown
Finalist Phase
Here are the 9 Songs featured in the final Category A:-
No | Singers | Songs | Lyricist | Composer |
01 | Riannhon Micallef & Janice Borg | L-Anzjan | ||
02 | Danica Muscat | Lill Malta Rrid | ||
03 | Francesca Zarb | Progress | Keith Zammit | Anthony Buttigieg |
04 | Whitney Grech | Ħalluni Ngawdi t-Tfulija | ||
05 | Angela Vassallo | L-Annimali Fit-Triq | ||
06 | Iorica Attard | Talba Mill-Qalb | ||
07 | Thrisa Smith | Isma’ dan Kliemi Sieħbi | ||
08 | Cherylis Camilleri | Ġorġi | Frans Baldacchino'Il-Budaj' | Charlene Grima |
09 | Nicole Azzopardi | Mal-Mużika Flimkien |
Finalist Phase
Here are the 9 Songs featured in the final Category B:-
No | Singers | Songs | Lyricist | Composer |
01 | Leanne Ellul | Il-Warda tad-Demm | ||
02 | Jessika Muscat & Janice Borg | Narak | Doris Chetcuti | Marco Debono |
03 | Deborah Dalli | Ħaddiema Flimkien | Charles Magro | David Sammut |
04 | Chantal Mifsud | Bi Dritt | ||
05 | Cherise Attard | Le Għad-Droga | Deo Grech | Andrew Zahra |
06 | Ishmael Grech & Kylie Coleiro | Nagħtuħ Ċans | Christopher Azzopardi | |
07 | Christian Azzopardi & Domenique Azzopardi | Spiċċjat bla Xogħol | ||
08 | Klinsmann Coleiro | Mediterran | ||
09 | Decoda Buttigieg | Ma Jistgħu Jinsew Qatt |
Finalist Phase
Here are the 9 Songs featured in the final Category C:-
No | Singers | Songs | Lyricist | Composer |
01 | Malcolm Camilleri & Steve Camilleri | Tir ‘l fuq | ||
02 | Tiziana Farell | Kont Hemm Għalija | ||
03 | Jeffrey Scicluna | It-Tarka tal-Ħaddiem | Jeffrey Scicluna | Jeffrey Scicluna |
04 | Julie Pomorski | Trid Tkun Int | ||
05 | Yanica Fava & Derrick Schembri | It-Triq tat-Tama | ||
06 | Noel Matrenza | Ġmiel Artna | ||
07 | Caroline Attard | Kultant | ||
08 | Sharon Borg | Int Qatt m’Għidtli | Rita Pace | David Pisani |
09 | Titiana Tonna | Żmien Sabiħ |
Final Jury
The Finalist songs were judged by the following panel of music experts: ? . ? . ? . ? . ? . ? .
Intervall
During the intervall till on could know the winner result by the jury where enterment by
Festival Comperes
The Presenters of this Seventh editon of Fl-Għaqda l-Melodija 2004 where presented by Miriam Dalli and Etienne St John.
Prize
The Winners
Finalist Phase
Here are the Winners songs featured in the final Category A:-
No | Singers | Songs | Lyricist | Composer |
01 | Francesca Zarb | Progess | Kieth Zammit | Anthony Buttigieg |
02 | Danica Muscat | Lill-Malta Rrid | ||
03 | Cherylis Camilleri | Ġorġi | Frans Baldacchino 'Il-Budaj' | Charlene Grima |
Finalist Phase
Here are the Winners songs featured in the final Category B:-
No | Singers | Songs | Lyricist | Composer |
01 | Cherise Attard | Le għad-Droga | Deo Grech | Andrew Zahra |
02 | Jessika Muscat | Narak | Doris Chetcuti | Marco Debono |
03 | Ishmael Grech & Kylie Coliero | Nagħtuħ Ċans | Christopher Azzopardi |
Finalist Phase
Here are the Winners songs featured in the final Category C:-
No | Song | Performers | Words | Music |
01 | It-Triq tat-Tama | Yanica Fava & Derrick Schembri | ||
02 | It-Tarka tal-Ħaddiem | Jeffrey Scicluna | Jeffrey Scicluna | Jeffrey Scicluna |
03 | Int Qatt M’Għidtli | Sharon Borg | Rita Pace | David Pisani |
Others Prizes
• Yanica Fava & Derrick Schembri with the song It-Triq tat-Tama win the pubblic vote.
The Winners of this Festival we be went to taken part in a Festival Aboard
- Il Tralcio d'Oro - Bari in (July)
- Pompei Giovanni - Pompei in (December)
- Internation Nile Festival - Egypt in (Febuary)