Magic Melody Singer's Festival, 2014 (26-10-2014)

From M3P
Jump to: navigation, search
Cleanup Icon 2014.png

Clean-up Needed

The text currently on this page needs further work. It was most likely imported or reproduced from a website associated with the subject of the page - possibly through a process involving far-from-perfect machine translation, often with awkward results. It is awaiting the attention of an experienced M3P editor, which could be you. It may be slightly out of date, or may need other elements taken care of appropriately, including proofreading or copy-editing for grammar and style.

STUB

This page is a stub

Stub pages are like acorns. The first seed has been planted, but you can help them grow! There may, for example, also be other M3P resources linking to it. You can help by expanding this page.

AllyGee Entertainment

Magic Melody Singer's Festival

This Festival has been held by AllyGee Entertainment (Alison, Geordie) On Sunday 26 October, 2014 at St Vincent de Paule Theatre.

The Ages covers different categories from 4 years to 18 years. Taken part a total of 95 songs. 44 songs taken part in the first part of the festival. 23 singers taken part and 22 of them sings two songs. While 51 songs will taken part in the second part of the festival, where taken part 29 singers, 21 of them sing two songs each, while 8 of them sing one song..

The jury as points must giving up to 30 points as massimun on voice, and 20 points for the interpretation

The festival was divided into two parts, On Saturday 26 July, 2014 there was Section A, B and C and after that we still their results. The Festival start at 11.15am and came to the end at 3.50pm.

The Festival consisting of 6 categories and was divided in two parts:-

The first Three categories were distributed so:-

  • Section A 1, A 2 : 4- 6 years
  • Section B, 7- 8 years
  • Section C 1, C 2, C 3: 9-10 years

Sections A,B,C & results

3 professional judes from the local music scene.

Award will be given to all singers such as Best Future Singer, diploma award etc, etc.


Here are the Songs featured on the First part of the Festival on 26 October, 2014 of the final:-

Section – A.1 (4 to 6 Years)

No Performers Song
01 Amy Pace Tomorrow
02 Yadviga Sammut My Boy Lollipop
03 Risa Ellul Sa l-Aħħar Nifs
04 Neil Sant The Prayer
05 Katryna Borg Xeni li Nħobb
06 Faith Bartolo Il Ballo Del Mattone

Section – A 2 (4 to 6 Years)

No Performers Song
01 Neil Sant Qed Nurik My Way
02 Katryna Borg Stupid Cupid
03 Risa Ellul Mara Zgħira
04 Faith Bartolo Fly To Your Heart
05 Amy Pace L-Ilħna taċ-Ċkejknin
06 Yadviga Sammut Il-Pupa

Section – B (7 to 8 Years)

No Performers Song
01 Katoushka Mifsud Ħobbu l-Annimali
02 Eksenia Sammut It-Tifel ta’ l-Iskola
03 Rihana Azzopardi The Lonely Goatherd
04 Elisa Muscat Il Cafe’ Della Peppina
05 Katoushka Mifsud When I Look At You
06 Rihana Azzopardi Kuljum
07 Elisa Muscat La Danza Di Rosinka
08 Eksenia Sammut Girls Just Wanna Have Fun

Section – C 1 (9 to 10 Years)

No Performers Song
01 Ira Ann Bezzina Skyfall
02 Martina Cutajar Let It Go
03 Kristy Spiteri Think Of Me
04 Estella Mercieca I Will Follow Him
05 Launa Schembri Love Story
06 Shania Borg It’s My Time
07 Leanne Carabott I Who Have Nothing
08 Haley Cassar I Dreamed A Dream

Section – C 2 (9 to 10 Years)

No Song Performers
01 Martina Cutajar Is It True
02 Shania Ellul Dynamite
03 Kristy Spiteri Phantom Of The Opera
04 Shania Borg Un Amore Cosi Grande
05 Haley Cassar On My Own
06 Kacey Azzopardi Regalero Un Sogno
07 Leah Debono New York, New York
08 Thea Aquilina Hurt

Section – C 3 (9 to 10 Years)

No Performers Song
01 Desirea Cunningham One Moment In Time
02 Leanne Carabott I’d Rather Go Blind
03 Estella Mercieca Listen
04 Luana Schembri Make You Feel My Love
05 Shania Ellul Good Morning Baltimore
06 Kacey Azzopardi Un Amico e Cosi
07 Thea Aquilina Because Of You
08 Leah Debono Un Amore Cosi Grande

The Jury

As Jury for the first phase of the Festival where those:-

  • Section A 1 4 to 6 years
  • Section A 2 4 to 6 years
  • Section B 7 to 8 years
  • Section C 1 9 to 10 years
  • Section C 2 9 to 10 years
  • Section C 3 9 to 10 years

Michela Galea, Franklin Calleja, Deo Grech

The Children's Jury

As Jury for the first phase of the Festival where those:-

  • Section A 1 4 to 6 years
  • Section A 2 4 to 6 years
  • Section B 7 to 8 years
  • Section C 1 9 to 10 years
  • Section C 2 9 to 10 years
  • Section C 3 9 to 10 years

Maraya Aquilina, Elenia Camilleri, Emma Cutajar, and Gislaine Mifsud

The Winners

Here are the Songs featured on the First part of the Festival, for Sections:- A 1, A 2, B, C 1, C 2, C 3, held on 26 October, 2014 of the final:-

Entertainment

In between the sections and till where know the final results, their where singers like the Grand Prix Junior Winner Eliena Camilleri, festival presenters Kaylie Magri and Eliana Gomez Blanco and judges Michela Galea and Franklin Calleja.

Section – A.1 (4 to 6 Years)

No Performers Song
01 Katryna Borg Tomorrow
02 Yadviga Sammut My Boy Lollipop
03 Amy Pace Tomorrow
04 Neil Sant The Prayer

Section – A 2 (4 to 6 Years)

No Performers Song
01 Yadviga Sammut Il-Pupa
02 Amy Borg Stupid Cupid
03 Neil Sant Qed Nurik My Way
04 Faith Bartolo Fly To Your Heart

Section – B (7 to 8 Years)

No Performers Song
01 Elisa Muscat La Danza Di Rosinka
02 Elisa Muscat Il Cafe’ Della Peppina
03 Rihana Azzopardi The Lonely Goatherd
04 Eksenia Sammut It-Tifel ta’ l-iskola
05 Rihana Azzopardi Kuljum
  • Best Future Singer:- Eksenia Sammut
  • Diploma Award 1:- Katoushka Mifsud
  • Diploma Award 2:- Katoushka Mifsud


Section – C 1 (9 to 10 Years)

No Performers Song
01 Martina Cutajar Let It Go
02 Haley Cassar I Dreamed A Dream
03 Leanne Carabott I Who Have Nothing
04 Estella Mercieca I Will Follow Him
05 Shania Borg It’My Time
  • Best Future Singer:- Kristy Spiteri
  • Diploma Award 1:- Luana Schembri
  • Diploma Award 2:- Ira Ann Bezzina


Section – C 2 (9 to 10 Years)

No Song Performers
01 Kristy Spiteri Phantom Of The Open
02 Haley Cassar On My Own
03 Martina Cutajar Is It True
04 Shania Borg Un Amore Cosi Grande
05 Thea Aquilina Hurt
  • Best Future Singer:- Kacey Azzopardi
  • Diploma Award 1:- Leah Debono
  • Diploma Award 2:- Shania Ellul

Section – C 3 (9 to 10 Years)

No Performers Song
01 Estella Mercieca Listen
02 Thea Aquilina Because Of You
03 Luana Schembri Make You Feel My Love
04 Leah Debono Un Amore Cosi Grande
05 Kacey Azzopardi Un Amico e Cosi
  • Best Future Singer:- Shania Ellul
  • Diploma 1:- Desirea Cunningham
  • Diploma 2:- Leanne Carabott


GRAND PRIX JUNIOR WINNER - KRISTY SPITERI - Think Of Me

Children's Jury

Sections Performers Words
Section A 1 Neil Sant The Prayer
Section A 2 Yadviga Sammut Il-Pupa
Section B Eksenia Sammut It-Tifel ta’ l-iskola
Section C 1 Martina Cutajar Let It Go
Section C 2 Shania Borg Un Amore Cosi Grande
Section C 3 Thea Aquilina Because Of You

Compers

The Festival was presented very well by Branden Terribile, Kaylie Magri and Eliana Gomez Blanco.

The Second Phase

On Sunday 26 October, 2014 there was part two of the 3rd edition of the Magic Melody Singers’s Festival with:-

  • Sections D 1 11-12 years
  • Sections D 2 11-12 years
  • Sections D 3 11-12 years
  • Sections E 1 13-15 years
  • Sections E 2 13-15 years
  • Sections E 3 13-15 years
  • Sections F 1 16 Over
  • Sections F 2 16 Over


The Festival start at 4.25pm and finished at 9.45pm again at St Vincent de Paule Theatre.

Section – D 1

Here are the Songs featured in the final:-

Section – D 1 (11 to 12 Years)

No Performers Song
01 Kayley Cuschieri All That Jazz
02 Jessica Marie Bugeja Undo
03 Anhelica Pace The Voice Within
04 Bradley Debono Sa l-Aħħar Nifs
05 Amber Spiteri Rise Like a Phoenix
06 Shaian Debono Memory
07 Demi Galea I Have Nothing


Section – D 2 (11 to 12 Years)

No Performers Song
01 Bradley Debono Non Mollare Mai
02 Brad Cardona Story Of My Life
03 Jessica Marie Bugeja Empire
04 Thea Gauci Undo
05 Nicole Hammett Hurt
06 Amber Scerri Rolling In The Deep
07 Demi Galea Dimmi Come
08 Charisse Azzopardi Black Heart

Section – D 3 (11 to 12 Years)

No Performers Song
01 Thea Gauci Proud Mary
02 Brad Cardona O Surdato Innamorato
03 Nicole Hammett Mama Knows Best
04 Bradley Debono ooo Solo Intorno A Me
05 Aidan Jay Drakard Vincero
06 Charisse Azzopardi Who You Are
07 Cara Genovese Skyfall
  • Aidan Jay Drakard (Unfortunately did’nt taken part because on the day he was sick).

Section – E 1 (13 to 15 Years)

No Performers Song
01 Kimberly Farrugia Feeling Good
02 Sarah Ann Cassar Price Tag
03 Nicole Mangion E L’Amore Che Conta
04 Victoria Sciberras If I Ain’t Got You
05 Britney Galea Niente
06 Kimberly Zammit Shead Wishing You Were Somehow Here Agian
07 Chantelle Abela Mercy
08 Chanelle Galea Undo
  • Britney Galea (Unfortunately did’nt taken part because on the day she was sick).

Section – E 2 (13 to 15 Years)

No Performers Song
01 Britney Galea Big Spender
02 Kimberly Farrugia Turning Tables
03 Donna Abela Undo
04 Donna Abela Stay With Me
05 Sarah Anne Cassar These Boots Are Made For Walking
06 Chantelle Abela Something’s Got A Hold On Me
07 Gail Attard When I Was Your Man
08 Nicole Camilleri Di Sole D’Azzurro
  • Britney Galea (Unfortunately did’nt taken part because on the day she was sick).

Section – E 3 (13 to 15 Years)

No Performers Song
01 Victoria Sciberras At Last
02 Nicole Mangion Undo
03 Kimberly Zammit Shead Think Of Me
04 Nicole Camilleri Tomorrow Is A Lie
05 Chanelle Galea I Will Always Love You
06 Josuel Grech Elvis Medley
07 Gail Attard Brand New Kind Of Me
08 Donna Abela Russian Roulette

Section – F 1 (16 Over)

No Performers Song
01 Samira Zahra Human
02 Shaun Zaffarese Stars
03 Martina Agius Valerie
04 Naomi Hammet Glitter & Gold
05 Shaun Zaffarese If Tomorrow Never Comes
06 Martina Agius Stay

The Jury

The Jury as points must giving up to 30 points as massimun on voice, and 20 points for the interpretation

As Jury for the second phase of the Festival held on Sunday 26 October, 2014 they was those:-

  • Section D 1 11 to 12 years
  • Section D 2 11 to 12 years
  • Section D 3 11 to 12 years
  • Section E 1 13 to 15 years
  • Section E 2 13 to 15 years
  • Section E 3 13 to 15 years
  • Section F 1 16 Over

Dario Mifsud Bonnici, Jessika Muscat, Lyndsay Pace

The Children's Jury

As Jury for the second phase of the Festival where those:-

  • Section D 1 11 to 12 years
  • Section D 2 11 to 12 years
  • Section D 3 11 to 12 years
  • Section E 1 13 to 15 years
  • Section E 2 13 to 15 years
  • Section E 3 13 to 15 years
  • Section F 1 16 Over

Amy Marie Borg, Milena Bianco, Aidan Irvine Cassar and Liana Zerafa

The Winners

Here are the Songs featured in the final,These were the winners:-

Winners

Section – D 1 (11 to 12 Years)

No Performers Song
01 st. Demi Galea I Have Nothing
02 nd. Anhelica Pace The Voice Within
03 rd. Shaina Debono Memory
04 th. Kayley Cuschieri All That Jazz
  • Best Future Singer:- Jessica Marie Bugeja
  • Diploma Award 1:- Bradley Debono
  • Diploma Award 2:- Amber Scerri

Section – D 2 (11 to 12 Years)

No Performers Song
01 st. Demi Galea Dimmi Come
02 nd. Charisse Azzopardi Black Heart
03 rd. Nicole Hammett Hurt
04 th. Thea Gauci Undo
05 th. Amber Scerri Undo
  • Best Future Singer:- Bradley Debono
  • Diploma Award 1:- Brad Cardona
  • Diploma Award 2:- Jessica Marie Bugeja

Section – D 3 (11 to 12 Years)

No Performers Song
01 st. Nicole Hammett Mama Knows Best
02 nd. Charisse Azzopardi Who You are
03 rd. Thea Gauci Proud Mary
04 th. Carla Genovese Undo
  • Diploma Award 1:- Brad Cardona
  • Diploma Award 2:- Bradley Debono

Section – E 1 (13 to 15 Years)

No Performers Song
01 st. Victoria Sciberras If I ain't Got You
02 nd. Chanelle Galea Undo
03 rd. Nicole Mangion E L'Amore Che Conta
04 th. Kimberly Farrugia Feeling Good
05th. Chantelle Abela Mercy
  • Best Future Singer:- Kimberley Zammit Shead
  • Diploma Award 1:- Sarah Ann Cassar

Section – E 2 (13 to 15 Years)

No Performers Song
01 Nicole Camilleri Do Sole D'Azzurro
02 Chantelle Abela Something's Got A Hold On Me
03 Kimberly Farrugia Turning Tables
04 Sarah Ann Cassar These Boots Are Made For Walking
  • Best Future Singer:- Donna Abela
  • Diploma 1:- Gail Attard

Section – E 3 (13 to 15 Years)

No Performers Song
01 Victoria Sciberras At Last
02 Gail Attard Brand New Kind of Me
03 Nicole Camilleri Tomorrow Is A Lie
04 Chanelle Galea I Will Always Love You
05 Josuel Grech Elvis Medley
  • Best Future Singer:- Donna Abela
  • Diploma 1:- Nicole Mangion
  • Diploma 2:- Kimberley Zammit Shead

Section – F 1 (16 Over)

No Performers Song
01 Shaun Zaffarese Stars
02 Shaun Zaffarese If Tomorrow Never Comes
03 Martina Agius Valerie
04 Samira Zahra Human

GRAND PRIX SENIOR WINNER - SHAUN ZAFFARESE – STARS

Winners from the Children's Jury are this:-

Children's Jury

Sections Performers Words
Section D 1 Demi Galea I Have Nothing
Section D 2 Thea Gauci Undo
Section D 3 Charisse Azzopardi Who Your Are
Section E 1 Victoria Sciberras If I Ain't Got You
Section E 2 Gail Attard When I Was Your Man
Section E 3 Josuel Grech Elvis Medley
Section F 1 Shaun Zaffarese Stars